Biz Cevahir İnşaat Turizm ve Sağlık Yatırımları A.Ş.

Hakkımızda

1959 yılından başlayarak inşaat işlerini ayrı ayrı yürüten Cevahir Kardeşler sonradan kollektif şirket olarak bir araya gelmişler ve 1976 yılında Cevahirler Komandit Şirketi’ni kurmuşlardır. Yurtiçinde okul, fabrika, hastane, su ve kanalizasyon şebekeleri ile köprü gibi çeşitli inşaat alanlarında inşaat ve taahhüt faaliyetlerini yürüten grubun, proje yükümlülüklerini zamanında ve başarılı bir şekilde tamamlaması, büyümesini hızlandırmıştır. Bunun sonucu olarak 1975 yılında kurulan Libya İnşaat ve Ticaret Konsorsiyumu A.Ş. vasıtası ile Libya’da İnşaat ve Taahhüt faaliyetlerine girilmesi, yurtdışına da açılmanın başlangıcı olmuştur.

Suudi Arabistan’da inşaat ve taahhüt işlerine 1978 yılında başlanmış ve Cevahirler İnşaat ve Taahhüt Limited Şirketi kurulmuştur. Söz konusu şirketin yönetici olarak katılması ile Suudi Arabistan’da kurulan yerel inşaat Limited Şirketi bu ülkede büyük projelere imzasını atmıştır.

 

Cevahir, 1990 yılından itibaren kendi özkaynakları ile projelerini geliştirmiştir. Bu projeler ağırlıklı olarak turizm sektöründe geliştirilmiş olup, 1992 yılında Libko Hotel, 1995 yılında The Plaza Hotel, 2002 yılında Grand Cevahir Hotel ve Kongre Salonu ve 2012 yılında Cevahir Hotel İstanbul Asia işletmeye açılmıştır. Grup turizm alanında geliştirdiği projelerin yönetimini de kendi bünyesinde yapmıştır. Cevahir, bu dönemde dünya çapında dikkat çeken projelere de imza atmıştır. 1996 yılında tamamlanan İstanbul Esenler Otobüs Terminali, 320.000 m2 alanı, 324 peronu ve 1 milyon yolcu taşıma kapasitesi ile döneminin Avrupa’nın en büyük Dünya’nın 3.büyük otobüs terminali olarak hizmete açılmıştır. 2005 yılında açılışı yapılan Cevahir İstanbul Alışveriş ve Eğlence Merkezi, 425.000 m2’lik alanı, 500.000 ziyaretçi kapasitesi, 360 mağaza, 34 yemek ünitesi, 22.000 m2’lik eğlence alanı, 13 sinema salonu ve tiyatro içeren 9.000 m2’lik sinema kompleksi, 1.000 adet otopark alanı ile açıldığı yıl Avrupa’nın en büyük ve Dünya’nın 2.büyük Alışveriş merkezi olması ve 25 metre yüksekliğe ulaşan yükseltilebilir sahne, 2.500 m2’lik cam çatısı, ve çatısında bulunan dünyanın en büyük saati ile kendine has mimari yapısı ile yurtdışında birçok uluslararası yayına konu olmuş ve tüm Dünya’da ses getirmiştir.

Biz Cevahir 2006 yılında kurulmuş olup, bu yıldan sonra iştiraki Cevahir Holding dışında da kendi projelerini üretmiştir. Şirket 2006 yılı itibariyle arsa ve gayrimenkul yatırımları yaparak hayata geçireceği projelerin altyapısını oluşturmuştur. Bu projeler tamamı kendi özkaynakları ile gerçekleştirdiği ve işletmesini kendisinin üstlendiği projeler olmuştur. Biz Cevahir Sultanahmet Hotel 2011 yılında, Sultanahmet bölgesinin en güzel konumlarından birinde kendine has mimarisiyle faaliyete başlamıştır.  2013 yılında da Biz Cevahir Hotel İstanbul, Mecidiköy’ün en iyi konumunda ve yine kendine has Avrupai mimarisiyle bölgeye yeni değer katarak faaliyetine başlamış, Biz Cevahir bu yatırımları ile turizm alanındaki faaliyetlerini büyütmeye devam etmiştir. Turizm yatırımlarının yanında ana faaliyet konularından inşaat alanında da yatırımlarına devam eden Biz Cevahir, lüks villalardan oluşan Ferahevler Villaları projesini hayata geçirmiştir. Biz Cevahir yatırımlarına İstanbul’un en önemli tarihsel mekanlarından Eyüpsultan’da 2016 yılında açılışını yaptığı Biz Cevahir Haliç Alışveriş Merkezi ile devam etmiştir. Biz Cevahir Alışveriş Merkezi 47.000 m2’lik kapalı alana sahip, yapının yerel dokunun devamı olarak tasarlandığı, 101 adet bağımsız bölümde ülkenin en büyük perakende markalarından oluşan mağazaları, 400 araç kapasiteli otoparkı, yüksek teknolojili, enerji dostu ve sürdürülebilir binası ile bölgenin en büyük yatırımlarından birisidir.

Biz Cevahir Hotel İstanbul 2019 yılında Hilton markası ile anlaşarak DoubleTree by Hilton Esentepe olarak faaliyetine devam etmektedir. Otel Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) bölgesinde her yıl tüm markalar için ayrı ayrı verilen ve Hilton’un en önemli ödülü olan ‘Connie Award’ ödülünü 2021 yılında 630 DoubleTree by Hilton oteli arasından kazanmıştır.

Biz Cevahir ve iştirakleri, gayrimenkul yatırımı, turizm, inşaat ve taahhüt, hizmet, perakende, tarım, akaryakıt, tesis yönetimi sektörlerinde faaliyet göstermekte olup geçmişten bugüne gelen bilgi birikimi, sektörel tecrübesi ve yeni yatırımları ile büyümeye devam etmektedir.